اکسسوری چیست و به چه چیز‌هایی گفته می‌شود؟

آیا پوشیدن ساعت مچی‌ مردانه برای شما یک دغدغه است؟ در صنعت مد به این لوازم چه می‌گویند؟ وقتی به دنیای مد و پوشاک وارد می‌شویم، "اکسسوری"‌ یکی از رایج‌ترین اصطلاحاتی است که با آن مواجه می‌شویم. اما اکسسوری چیست و در دنیای مد و پوشاک چه معنایی می‌دهد؟ در این مقاله به تعریف و معرفی اکسسوری و انواع آن در حوزه پوشاک پرداخته می‌شود.

گوشواره زنانه 

اکسسوری در صنعت مد و پوشاک
استفاده از اکسسوری در قرن بیست و یکم رواج یافت. در زبان انگلیسی اکسسوری یعنی با اضافه کردن یک شیء به شیء دیگر آن را مفیدتر، زیباتر یا کاربردی‌تر جلوه دهیم. در حوزه مد و پوشاک اکسسوری یعنی وسایل ثانویه و جانبی که در کنار لباس‌های پوشیدنی استفاده می‌شود. به طور کلی به لوازم جانبی صنعت پوشاک، اکسسوری گفته می‌شود.
 اکسسوری کمک می‌کند تا لباسی که یک شخص می‌پوشد، برجسته و جذاب شود. با اکسسوری می‌توان ضعف یک لباس را پنهان کرد.  

اکسسوری 

انواع اکسسوری
اکسسوری‌ها می‌توانند به دو دسته تقسیم بندی شوند یکی آن‌هایی که حمل می‌شوند و دیگری آن‌هایی که پوشیده می‌شوند. اکسسوری‌هایی که حمل می‌شوند شامل کیف پول و کیف‌های دستی، عینک آفتابی، بادبزن‌های دستی، چتر‌های آفتابی و چتر‌های معمولی، کیف جیبی، چوب‌های دستی و کروات است.
 

انواع اکسسوری 

 

اکسسوری‌هایی که پوشیده می‌شوند شامل کت، چکمه و کفش، دستمال گردن، کراوات، کلاه، کلاه‌های بی لبه، کمربند و بند‌های شلوار یا ساس بند، جوراب، دستکش، جواهرات، ساعت، دستبند، شال، روسری، جوراب و جوراب‌های ساق بلند است.

اکسسوری مردانه 


انواع اکسسوری شامل کیف‌ها، کمربند، اکسسوری‌های مربوط به جشن‌های عروسی، شنل ها، دکمه، گوشواره‌ها، بادبزن‌ها، دستمال‌ها، دستکش، کیف‌های دستی، کلاه، طلا و جواهرات، اکسسسوری‌های چرم، دستکش‌های جادوگری، کیف پول، بازوبند، شال ها، روسری، دستبند، عینک آفتابی، آویزان کردنی‌ها و چتر‌ها می‌شود.  

اکسسوری زنانه 


اکسسوری در تاریخ
در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا، اکسسوری‌های مدرن مانند بادبزن‌های دستی، چتر‌های آفتابی و دستکش‌ها برای تشخیص جنسیت، نژاد و طبقه در زنان اهمیت بالایی داشت در این دوره، زنان برای داشتن یک سبک زندگی شادتر از اکسسوری‌ها استفاده می‌کردند. زنان برای پوشاندن دستان خود از دستکش استفاده می‌کردند و هر نشانه‌ای از کار و خستگی را می‌پوشانیدند.

پیشینه اکسسوری 


همچنین در اوایل قرن شانزدهم در ایتالیا انواع مدال های کلاه مد شد که به عنوان اکسسوری مردانه تلقی می‌شدند. افراد غیر نظامی که سطح اجتماعی بالاتری داشتند از این کلاه‌ها استفاده می‌کردند.

اکسسوری قدیمی 

 


فهرست همه انواع اکسسوری
کمربند چرمی
کمربند پارچه‌ای عریض
کیف
لوازم عروسی
شنل
عبا
دکمه سر دست
محافظ گوش
روسری
گوشواره
دستکش
کش مو
پاپیون
کیف دستی
کلاه
جواهرات
دستکش پشمی بدون انگشت
ربان
دامن
دستمال جیبی
پانچو
بادبزن دستی
دستبند
جوراب
انگشتر
شال
مقنعه
عینک آفتابی
بند شلوار (ساس بند)
کراوات
تاج سر
چتر
کیف پول

 

منبع:setare.com

بازگشت به بالا